Mnogi roditelji primjećuju da se njihova djeca znatno razlikuju od njih samih kad su bili djeca. Brzo se snalaze s novom tehnologijom, puno vremena provode na internetu i koriste se pametnim telefonima i tabletima. Ipak, već je dobro znano da su neke novostečene vještine donijele sa sobom i niz drugih negativnih posljedica:

  • Djeca nemaju dovoljnu koncentraciju.
  • Tijekom nastave djecu je teško zainteresirati za predmet.

 

Tečaj mentalne aritmetike

 

Važno je razumjeti da bez matematike postaje gotovo nemoguće baviti se fizikom, kemijom, geometrijom i trigonometrijom što u budućnosti može postati prepreka pri traženju raznovrsnih poslova.

Puno je roditelja našlo rješenje za takve situacije upisom na tečaj mentalne aritmetike koja može značajno poboljšati djetetov uspjeh kao i njegovu prilagodbu na školski program matematike.

Pogledajmo što mentalna aritmetika znači za djecu, koje prednosti donosi i kako se može opisati na jednostavan način. U nastavku ćemo pokušati objasniti detaljnije nastanak mentalne aritmetike, a i razbiti nekoliko učestalih predrasuda o ovom načinu računanja.

 

Kako je nastala mentalna aritmetika

 

Povijest mentalne aritmetike seže više od pet tisuća godina u prošlost. Prvo učenje krenulo je još u Indiji i Grčkoj, a ubrzo je i drugim narodima postalo jasno da je svakoj osobi važno znanje brzog osnovnog računanja u svakodnevnom životu i stoga su odlučili uvesti računanje pomoću abaka.

U svom sadašnjem obliku, mentalna aritmetika nastala je tek 1993. godine. Od tada do današnjeg dana došlo je do njezine puno veće raširenosti u mnogim zemljama svijeta. Kina i Japan već su je uključili školski kurikulum jer su na vlastitom iskustvu uvidjeli njezinu učinkovitost i pozitivan utjecaj na učenike.

 

Što je mentalna aritmetika i koja je idealna dob za početak učenja?

 

Mentalna aritmetika je metoda razvoja intelekta koja se temelji na korištenju abaka – malene naprave koja pomaže u bržem izvođenju matematičkih operacija bez korištenja drugih pomagala. Program našeg tečaja uključuje nekoliko aktivnosti:

  • mentalno računanje
  • uporabu abaka
  • vježbe logičkog razmišljanja

Istraživanja pokazuju da je najbolje vrijeme za nastavu mentalne aritmetike u dobi između 4 i 6 godina. Zbog bioloških faktora, u tom razdoblju učinkovitost usvajanja informacija je najviša. No, nastava donosi značajne pozitivne rezultate i za starije uzraste.

 

Osobitosti nastave

 

Glavne osobitosti procesa učenja i pristupi kojima se koristimo na našim tečajevima su sljedeći:

  • Računanje pomoću malenih kuglica koje su sastavni dio abaka, a koje potiču razvoj fine motorike, kao i formiranje veza između dviju hemisfera mozga. Uporaba abakapomaže ubrzati razmišljanje, a dijete postiže veću koncentraciju i pažnju.
  • Mentalno računanje. Ovaj način računanja mnogi poznaju kao računanje napamet. Ova metoda najbolje se pokazuje u kombinaciji s paralelnim radom na abaku, a za postizanje cilja upotrebljavaju se mentalne karte, kao i računanje s kuglicama bez korištenja vizualnih brojki. Tijekom računanja formiraju se nove neuronske veze, dijete počinje imati vidljiv napredak u školi, a usvaja i vrlo složene zadatke koji zahtijevaju stalnu koncentraciju.

 

Glavne prednosti mentalne aritmetike

 

Osim što sam proces učenja djeluje jednostavno, donosi i vidljive rezultate. Ovo su neki od njih:


  • Razvijanje kreativnosti:

    Mnogi znanstvenici i pedagozi slažu se da školski predmeti u svojoj osnovi razvijaju lijevu hemisferu mozga, dok desna ostaje bez opterećenja, što nije dovoljno za stvaranje cjelovitog razvoja djeteta. Tijekom izvođenja matematičkih operacija na tečajevima mentalne aritmetike uključuju se obje hemisfere što daje značajan poticaj razvoju kreativnosti.

 


  • Bolje razumijevanja matematičkih koncepata:

    Razumijevanje matematičkih operacija uz pomoć znanja mentalne aritmetike postaje znatno lakše. Jedna od važnih značajki nastave je prelazak s dosadnog učenja računanja napamet na logičko zaključivanje uz igru. Važno je da dijete doživi matematiku razumljivom i jednostavnom, a ne nemogućom, teškom i dosadnom.

 


  • Jačanje koncentracije:

    Koncentracija je ono što mnogoj djeci nedostaje u modernom vremenu u kojem su vrlo često izloženi digitalnom svijetu. Uporabom abaka djetetu se polako povećava koncentracija koja je nužna za točno rješavanje zadataka.

 


  • Razvoj vizualno-prostornog razmišljanja:

    Program nastave mentalnog računanja temelji se na kako na zadacima za izravno računanje, tako i na slikovnim karticama uz upotrebu abaka koji olakšava i čini proces učenja zanimljivim i motivirajućim. Upravo će to rezultirati da će u budućnosti sposobnost stvaranja raznih (apstraktnih) ideja i koncepata djetetu uvelike pomoći u rješavanju geometrijskih zadataka, crtanju pa čak i u diktatima. Uz to, ono će steći samopouzdanje, a razina stresa će se drastično smanjiti.

 


  • Bolje pamćenje:

    Još jedan pozitivan učinak aktivno je vježbanje pamćenja. Razvija se ne samo kratkotrajno, već i dugotrajno pamćenje, a proces vizualnog pamćenja značajno se poboljšava.

 


  • Razvijanje multitaskinga:

    Mnogi se ljudi smatraju sposobnima izvršavati više različitih zadataka u isto vrijeme, što popularno nazivamo multitaskingom. Ipak, nije velik broj onih koji to zaista mogu činiti točno i precizno. Umijeće obavljanja više zadataka istovremeno na zavidno visokim razinama ključ je uspjeha u današnjem svijetu. S obzirom na to da prilikom samo jednog računanja na abaku dijete treba biti usredotočeno na brojke koje čuje i vidi te na radnje koje obavlja na abaku, nakon nekog vremena rješavanje više zadataka istodobno i u drugim situacijama prijeći će mu u naviku.

 


  • Poticanje interesa za učenje:

    Mnogo djece školu doživljava kao opterećenje jerje doživljavaju kao mjesto u kojem moraju raditi nešto dosadno i učiti veliku količinu nezanimljivih informacija napamet. Upravo iz tog razloga, na tečajevima mentalne aritmetike djecu motiviramo za učenje na način da rade nešto što je njima poticajno, zanimljivo i iz čega će vrlo brzo vidjeti rezultate i izvan naših učionica. Nastava je izuzetno dinamična i puna različitih aktivnosti nakon kojih djeca izlaze nasmijanih lica i jedva se čekaju vratiti.

 

Prijavite svoje dijete na besplatni ogledni sat u našim SmartyKids centrima i doznajte iz prve ruke kako mentalna aritmetika može pomoći u intelektualnom razvoju vašeg djeteta.