Jedan od najtežih predmeta u školi za djecu je matematika. Pritom se problemi javljaju u različitim fazama školovanja – neka djeca ne razumiju predmet od samog početka, dok druga postupno uočavaju teškoće tijekom vremena.

U ovom članku reći ćemo Vam što učiniti ako Vaše dijete ne razumije matematiku i zašto se to događa.

 

Zašto se javljaju poteškoće s matematikom?

 

Da bismo razumjeli kako se nositi problemom, važno je utvrditi zašto se on pojavljuje. Tu je nekoliko potencijalnih faktora:

Djeca imaju različita predznanja. Često se susrećemo sa situacijama u kojima neka djeca ne razumiju principe računanja, ne znaju brojeve ili osnove različitih aritmetičkih operacija. Sve bi to trebali naučiti u školi, no ipak nije uvijek tako.

 

Učitelji nisu dovoljno spremni za rad u različitim uvjetima u razredu. Budući da se znanje matematike počinje formirati u većini slučajeva od prvog razreda osnovne škole, učitelji se suočavaju sa situacijama u kojima veći broj djece iz istog razrednog odjeljka dolazi različitih predznanja i motivacije, a uz to, potrebno ih je naučiti i radnim navikama koje su jedan od preduvjeta za uspješno održavanje sata.

 

Neka djeca tek trebaju razviti neke od vještina. To uključuje logičko, analitičko, pa čak i kreativno razmišljanje.

 

Djeca imaju negativan stav prema predmetu. Vrlo često djeca unaprijed doživljavaju matematiku kao nešto što je vrlo teško svladati. Na njihovu sliku o matematici utječe mnogo faktora – od slike predmeta koju stvara popularna kultura do izjava roditelja da ni sami nisu dobri u matematici.

 

Zašto nerazumijevanje matematike postaje problem?

 

Matematika je koncipirana tako da se učenje odvija od jednostavnog ka složenom. Ako dijete ne zna osnove, neće moći prijeći na kompleksnije sadržaje.

Matematički aparat gradi se postupno, poput kuće, ciglu po ciglu. Ako u nekom trenutku zid oslabi, sve će se srušiti. A bez znanja rada s brojevima, teško ćete razumjeti fiziku, kemiju, informatiku i mnoge druge znanosti.

To dovodi do toga da umjesto svestrane osobe, dobivamo osobu koja je iznimno ograničena u svom izboru daljnjeg obrazovanja i željenog posla.

 

Što možete učiniti?

 

Nastojite izbjegavati razgovore među članovima obitelji u kojima govorite da ne znate matematiku ili da je niste nikada svladali u školi. Nemojte plašiti dijete ili ga pripremati da je matematika teška, nemoguća ili nesavladiva.

 

Više radite s djetetom kod kuće

 

Izuzetno je važno da pratite kako vaše dijete radi svoju domaću zadaću iz matematike. Nedopustivo je da dijete ne nauči tablicu množenja –usvajanje osnovnog sadržaja uvijek treba strogo pratiti.

Bez dobro postavljenih matematičkih temelja, razumijevanje i drugih (STEM) predmeta neće biti jednostavno.

 

Upišite dijete na tečajeve mentalne aritmetike

 

Lekcije mentalne aritmetike vrlo su dobra pomoć u razumijevanju matematike i na potpuno drugačiji način od onoga na koji su djeca navikla. Na tečajevima se ne prati školski program, već djeca dobivaju čvrste temelje osnovnih matematičkih operacija koje, ne samo da će ih pripremiti za školu, već će im pomoći u svladavanju i kompleksnijeg gradiva.

Na tečaju mentalne aritmetike, djeca koriste abak. Na samom početku nauče računati na njemu, a postupno prelaze i na samostalno računanje u glavi. Na ovaj se način razvija analitičko razmišljanje i stječu se druge vještine koje će djetetu biti korisne u školi i izvan nje.

 

Provjeravajte djetetovo znanje u svakodnevnom životu

 

Jako je važno stvoriti kod djeteta osjećaj da će mu matematika biti korisna u svakodnevnom životu. Dok idete u dućan, park ili u školu, igrajte se sa svojim djetetom! Zamolite ga da prebroji automobile koji stoje na semaforu, a zatim navede koliko je bijelih, crvenih, crnih, velikih, malih… Istu igru možete igrati kod kuće s brojanjem voća, bombona pa čak i novca.

Kada djeca shvate da matematika nije samo puka želja njihovih roditelja, već znanje koje će im otvoriti mnoga vrata u životu, njihova motivacija postat će znatno veća.